PhDr. Tomáš Gavlas

Měřím 207 centimetrů. Mám rád svobodu, poznání a jednoduchost. S oblibou putuji krajinou, věnuji se starým náboženským textům a poznávám životní příběhy druhých lidí. Žiji v Praze, kde jsem se 11. května 1987 narodil. Na životní cestě doprovázím i svého syna Izaiáše. Velmi rád doprovodím i vás a poznám váš životní příběh.

Jsem přesvědčený, že každý v sobě máme svůj vlastní zdroj energie a inspirace, který nám pomáhá vracet se ke správné cestě. A že rezignace na naše vnitřní volání, na svědomí, na daimonion je jedním z největších pochybení, které můžeme v životě udělat.

Láska k putování

První pouť Camino Francés jsem absolvoval ve svých dvaceti letech a byla pro mě iniciací do rané dospělosti. O dva roky později si mě pouť přivolala zpět a vydal jsem se do Santiaga znovu, tentokrát přes Camino Norte a Camino Primitivo až na Finisteru. V té době jsem studoval kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a svůj zájem o téma poutí jsem využil i v rámci akademického bádání. Obhájil jsem rigorózní práci na téma fenoménu poutí (PhDr.). V roce 2016 jsem absolvoval pouť svatého Ignáce z Loyoly, která mi zprostředkovala hluboký duchovní zážitek. Od té doby věřím, že pouť má terapeutický potenciál a může být prostředkem k transformaci. Hlubokou zkušenost mi dala také pouť svatého Františka z Assisi , ale i norská pouť divočinou The Østerdalen Path. V roce 2022 jsem přešel Negevskou poušť v Izraeli, o tomhle krásném zážitku si můžete poslechnout podcast, nebo prohlédnout fotoalbum. Prochodil jsem i několik českých poutních tras. Putování se pro mě postupně stávalo něčím posvátným. Rád o samotě odcházím do lesů a na vyhlídky v okolí Prahy, a ať mi bylo v životě jakkoliv těžko, putování mě vždy vrátilo do rovnováhy.

Poslechněte si

Podcast o mém zážitku z poutí Camino Francés a Camino Ignatiano.

Karlaz a podcast

Mnohaleté pátrání po odpovědi na otázku „Jak žít život, aby to mělo smysl?“ mě velmi rychle přivedlo ke starým náboženským a filozofickým spisů. Věřím, že právě ve zkušenosti a slovech dávných filozofů, proroků a mnichů se dodnes ukrývá nadčasová moudrost, ze které můžeme čerpat inspiraci. Na autory, kteří mě výrazněji inspirovali, se můžete podívat zde.

Během pěti let intenzivního pátrání jsem nashromáždil přibližně 700 stran poznámek, a to jak ze zmíněných textů, tak z vlastních zkušeností z poutí a pobytů v klášterech v Barmě a Malajsii. V roce 2018 jsem se rozhodl své poznámky transformovat do knihy. Předal jsem své společnosti, téměř dva roky jsem žil v knihovnách, na chatě a věnoval se tvorbě knihy, která bude jakousi nadčasovou duchovní cvičebnicí. Významným okamžikem pro mě byla cesta na řecký ostrov Patmos, kde byla sepsána Kniha zjevení, poslední kniha Nového zákona. Na tomto ostrově jsem Karlaze v jeho nedokonalosti dokončil a knihu jsem v roce 2019 pokřtil a vydal. O Karlazovi jsem mluvil v DVTV, u Cukrfree a v Českém rozhlase. Karlaze se prodalo několik tisíc výtisků. Knihu jsem rozšířil sérií třiceti bezplatných přednášek, které komentují náboženské a filozofické myšlenky starých textů, použité v Karlazovi. Společně s Lenny Trčkovou jsme vydali Karlaze jako audioknihu. V roce 2021 Karlaz vyšel i v anglickém překladu na americkém Amazonu. A v roce 2022 mi vyšla druhá kniha Karlaz: Posel je zprávou.

Více o knize naleznete na www.karlaz.cz.

Vynalézání a podnikání

Když jsem byl malý, chtěl jsem být vynálezcem. Má cesta vzdělávacím systémem byla poměrně náročná. Naštěstí jsem nakonec úspěšně odmaturoval a během studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy jsem pracoval jako průvodce pro americké a australské turisty. V té době jsem spoluzaložil i občanské sdružení, které se věnovalo pořádání uměleckých a studentských festivalů. Pracoval jako hlavní koordinátor Pražského Majálesu, festivalu pro 30 000 mladých lidí. Pořádal jsem ples pro městskou část Praha 1 , podílel se na vzniku prvního Apple festivalu v Praze iCon a byl jsem spoluzakladatelem festivalu Proudy, který byl prvním multimediálním a technologickým festivalem v Praze. Později jsem založil agenturu Get Boost, první českou agenturou zaměřující se na YouTube a influencery. V pozici šéfa agentury jsem byl u realizace více než 200 digitálních reklamních kampaní pro desítky nadnárodních korporací. V roce 2015 jsem se objevil v DVTV. Spoluzaložil jsem také festival Utubering. Abych získal prostor pro dokončení Karlaze, své společnosti jsem v roce 2018 opustil. Dnes zároveň pomáhám s mezinárodní komunikací vědeckým institucím.

Rozhovory